Çocuk Gelişiminde Cinsellik Eğitimi

Cinsellik, gelişimin bir parçasıdır. Erişkin cinselliği hakkında pek çok temel çocuklukta atılmaktadır.

Cinsellik, gelişimin bir parçasıdır. Erişkin cinselliği hakkında pek çok temel çocuklukta atılmaktadır. Cinsellik, birçok anne- babanın zaman zaman öğretmenlerin bile göz ardı ettikleri, çekindikleri ve üzerinde durmadıkları bir gelişim alanıdır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, cinsel eğitimin seks eğitimi ile karıştırılmış olmasıdır. Cinsel eğitimde amaç; cinselliği daha çok konuşmak değil, gerekli bilgileri öğretmek ve çocuğa olumlu duygular kazandırmaktır. Verilen cinsel eğitim; sevgi, saygı, güven, hoşgörü duyguları, uyumlu ve özerk davranma yeteneği, cinsel bölge hakkında olumlu duygusal düşünce, bedenin normal olduğu duygusu, kendine güven ve inisiyatif kullanma kabiliyeti, cinsiyete uygun kişilik gelişimi, kendini kontrol kabiliyeti, ısrarlara ‘HAYIR!’ diyebilme, cinsel konularda soru sorma, konuşabilme gibi beceri ve duyguları da kazandırmış olacaktır.

Cinsel eğitime başlamak için belirli bir yaş bulunmamakla birlikte, çocukta merak hissedildiği, çocuğun sorular sormaya başladığı, anne- babanın gereksinim duyduğu zamanlar uygun zamanlardır. Sorular, çocuğun yaşı doğrultusunda, net, aklını karıştırmayacak içerikte cevaplanmalıdır. Okul öncesi dönemde (3-6 yaş), çocukların sıklıkla sorduğu cinsellikle ilgili sorular ve verilmesi gereken cevaplar şu şekilde özetlenebilir;

BEN NASIL OLDUM? Bebekler bir tohumdan gelir, bu tohumlardan biri annede biri babadadır. Bu tohum, annenin karnındaki özel bir cepte büyür. Bebeğin işlemi 9 ayda tamamlanır. Bebeğin organları annenin karnı dışında yaşayabilecek kadar büyüdüğü zaman, bebek özel bir delikten çıkar. Bu delik çok esnektir ve doğum olacağı zaman bebeğin çıkabileceği kadar büyüyebilir.

BEN NEREDEN GELDİM? Anne ve baba, bebeği annenin vücudundaki küçük yumurta ve babanın vücudundaki sperm ile yaptılar. Bebekler annelerin vücudunda özel bir yerde büyürler.

BENİM DE ÇOCUĞUM OLUR MU? KIZLAR İÇİN; Elbette olur ancak, bunun için öncelikle büyümen gerekir. Bir bebeği taşıyabilmek ve dünyaya getirebilmek için vücudunun annenin vücudu kadar büyümesi gerekir. Şu an senin vücudun bir bebek dünyaya getirmek için yeterince büyümedi. Ayrıca bir bebeğin sorumluluğunu alabilecek ve büyütebilecek duruma gelmen gerekir. ERKEKLER İÇİN; Elbette olur ancak, bunun için öncelikle büyümen gerekir. Şu an senin vücudun bir bebeğin olması için yeterince büyümedi. Ayrıca bir bebeğin sorumluluğunu alabilecek duruma gelmen gerekir.

NEDEN ANNEMİN MEMELERİ VAR, BABAMIN YOK? Annen bir kadın, baban bir erkek. Erkeklerin memeleri yoktur. Kadınlar, çocuk sahibi olabildikleri için memeleri vardır. Çocuk doğduktan sonra, annelerinin memelerinden gelen sütle beslenir.

ANNEMİN- BABAMIN CİNSEL ORGANINI GÖREBİLİR MİYİM? Hayır, çünkü vücudumuzdaki bazı organlar özeldir. Bu organları başkalarına göstermemiz doğru değildir. Anne- babanın cinsel organları ve annenin memeleri özeldir. İnsanların bu organlarımıza dokunmasına ve bunlarla ilgili konuşmasına izin vermemeliyiz.

BEN DE NEDEN ERKEK ÇOCUKLAR GİBİ AYAKTA ÇİŞİMİ YAPAMIYORUM? Sen kız olarak doğdun, erkekler çişini yapmak için pipileriyle dünyaya gelirler bu nedenle zaman zaman oturmadan yapabilirler.

CİNSEL ORGANLARI İSİMLENDİRME NE ŞEKİLDE OLMALI? Sordukları andan itibaren cinsel organların isimleri (vajina ve penis) doğru şekilde öğretilmelidir.

SORULAN SORULARI HANGİ EBEVEYN CEVAPLAMALI? Bu konuda ebeveynler aralarında ayrım yapmamalı, çocuk soruyu kime soruyorsa o kişi bilgi vermelidir.