Hep Aynı Aşk

“Bu sefer her şey çok farklı olacak, o çok farklı biri onunla çok mutlu olacağım, daha önceki ilişkimde beni mutsuz eden şeylerin hiçbiri bu ilişkide var olmayacak.”

“Bu sefer her şey çok farklı olacak, o çok farklı biri onunla çok mutlu olacağım, daha önceki ilişkimde beni mutsuz eden şeylerin hiçbiri bu ilişkide var olmayacak.”

Peki neden süreç içerisinde böyle olmuyor?

Yeni ilişkinin iyileştirici olduğunu, farklı olduğunu düşünürken her seferinde aynı ilişki örüntüsü içinde buluruz kendimizi. İdealize edilen ebeveyne benziyormuş gibi görünen fakat içten içe uzak durulan ebeveyne benzeyen birine aşık oluruz. Sonrasında da acı veren bu aynılığı yok sayarak ilişkiye devam ederiz, çünkü ilişkiye devam etmenin başka bir yolu yoktur. Bir yandan da alışılagelmiş ilişki modelinde var olmak daha kolaydır; tuhaf bir güvenlik duygusu yaratır insanda. Yemek yemeye hep aynı restorana gitmekten sıkıldığını söylemek fakat; bilmenin, güvenlik duygusunun verdiği hazdan dolayı tekrar tekrar aynı yere gitmek gibi.

Aşık olduğumuzda karşımızdakinin her şeyini bilmek isteriz. Ne kadar tanırsak o kadar öngörebiliriz düşüncelerini, davranışlarını. Bunun güvende hissettirdiğine inanırız. Sonrasında da alışılagelmiş olandan sıkılır, uzun ilişki tutkuyu, aşkı öldürüyor deriz. Kendimizi “kişisel” gelişim kitaplarının olduğu kitapçı raflarının önünde bulur, insanların farklılığını yok sayan, herkesin aynı şekilde davranarak mutlu olabileceğini varsayan “İlişkinizi Nasıl Canlandırabilirsiniz?” , “Romantik İlişkilerde Mutlu Olmanın Yolları” vb. adlı kitaplardan medet umarız. Fakat bu kitaplar bize kendimizi mutlu hissettirmekten ziyade eksik hissetmemize sebep olur. Yine de kendi çözümlerimizi, kendi ilişki modelimize uygun yolları düşünmektense başkalarının önerdikleri dener, daha başarısız ve daha eksik hissederiz. E tabi kendi seçimlerimizde bulunmak sorumluluk getirir, sorumluluk almak da başarısızlık, pişmanlık ve suçluluk kaygısı taşır. Başkalarının kendi hayatlarında buldukları çözümleri uygulamak kolay gelir.

Psikoterapide hedeflenen ise insanların kendilerine uygun çözüm yollarını, kendilerinin bulmasını  ve böylece ileride karşılaşacakları sorunlarda da bunu yapabilmelerini sağlamaktır. Daha çok çaba, daha fazla sorumluluk… İçinde bulunduğumuz her ilişki bizimle ilgili özellikler barındırır şüphesiz. Bazen kendimizden çok farklı bulduğumuz için aşık olduğumuzu düşündüğümüz kişinin, bu farklı özelliklerinin aslında içimizin bir köşesinde açığa çıkmak üzere beklediğini fark ederiz. Yani ilişki sürecinde karşımızdakini tanımak adına çıktığımız yolda terapiyle birlikte kendimizi tanımaya başlar ve özgürleşiriz.