İş Hayatında Dengeyi Nasıl Sağlayabiliriz?

Zaman zaman hepimiz iş hayatında dengemizi kaybettiğimizi hissederiz; ama aslında dengeyi tekrardan sağlayabilmek, çoğunlukla sanıldığı kadar zor değil.

Zaman zaman hepimiz iş hayatında dengemizi kaybettiğimizi hissederiz; ama aslında dengeyi tekrardan sağlayabilmek, çoğunlukla sanıldığı kadar zor değil.

İşyeri dışında maillerinize bakmamak için bilinçli bir çaba harcayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızdan ya da müşterilerinizden gelen 2-3 mail bütün gece boyunca iş modunda kalmanıza sebep olabilir.

Profesyonel sınırlar çizin, sıkı çalışmak ve suiistimal edilmek arasında fark vardır. Çoğu kişi, kendilerini kötü yansıtmaktan çekindikleri için üstlerine ve patronlarına hayır demez. Kendinizi savunun.

İşyerinde bulunmanız, her zaman iş yaptığınız anlamına gelmez. Bu tamamen, çalışma saatlerinizi, proaktif ve efektif şekilde değerlendirmenize bağlı. Bunun için de, öğle yemeği saatinizi değiştirmek ya da patronunuzla başka değişikliklerle ilgili konuşmanız gerekebilir.

Kendinize, işi düşünmediğiniz zamanlar yaratmak, işe her sabah daha tazelenmiş bir akıl ve tavırla gitmenizi sağlar.

Her gün ve yaptığınız her şey mükemmel olamaz, bu sizin yeterince çabalamadığınız anlamına gelmez. Elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabaladığınızı kabul edin.

Çok fazla çalışmaktan sürekli olarak şikayet etmenin, kişilik özelliğiniz olmasına izin vermeyin. Her zaman şikayet eden ve her zaman işten daha geç çıkan, bunu da herkesin bilmesi için devamlı olarak dile getiren, kendisini iş yerinin kurbanıymış gibi gösteren biriyle mutlaka çalışmışsınızdır. Eğer bundan hoşlanmıyorsanız, bu çok kolay- yapmayın.

Bazı insanlar evde hiçbir şey yapmadan duramadığı için işkoliğe dönüşürler. Bazı yönleriyle bu iyi görünebilir. Fakat, bu kişisel hayatınıza nefes alma alanı açma kabiliyetinizi yitirmenize sebep olur. Eğer sıkılmaktan nefret ediyorsanız, yapabileceğiniz, işinizle bağlantılı olmayan başka alternatifler de var.