Romantik İlişkilerde Sınır Koymak

Sınır, ilişkide bizi, kontrol edilmekten, manipüle edilmekten, suistimal edilmekten ve sömürülmekten koruyan

 Sınır, ilişkide bizi, kontrol edilmekten, manipüle edilmekten, suistimal edilmekten ve sömürülmekten koruyan, fiziksel, duygusal, seksüel ve mental limitlerdir. Kendi duygu ve düşüncelerimizi diğerlerininkinden ayırmamızı ve hissettiklerimizin, düşündüklerimizin ve yaptıklarımızın sorumluluğunu almamızı sağlar. Başkalarına “Hayır” diyebilmemizi ve başkaları “Hayır” dediğinde kabul edebilmemizi sağlar.

Sağlıklı bir ilişki için kendiliğiyle ilgili açık bir tanımı olan iki kişi gereklidir. Bazıları aşkın tamamen bir bütün olabilmek, tek kişi olabilmek olduğunu iddia eder. Bu, aşk değildir. Aşk, kendini tanıyan ve kendi olduğu haliyle mutlu olan iki kisinin varlığıyla oluşur.

 

Romantik ilişkilerde kişisel sınırları oluşturabilmek için yapılabilecekler,

 

Acele etmeyin.

Kararsız kaldığınız anlarda sadece partneriniz istiyor diye kararınızı onun istediği yönde vermeyin. Kendinize zaman tanıdığınızda siz de ne istediğinizi belirleyebilirsiniz. İlişkinin devam edebilmesi için her zaman aynı fikirde olmak gerekmez.

Partnerinize hiçbir şey borçlu değilsiniz.

Partneriniz sizi memnun edecek durumlar oluşturduğunda (çiçek almak, seni seviyorum demek gibi…) ona karşılık olarak kendinizi borçlu hissedip, yapmak istemediğiniz şeyleri yapmaya zorunlu değilsiniz.

Sosyal platformdaki sınırlar önemlidir.

Sosyal platformunuz size aittir. Platformlarla ilgili kurallarınızı birbirinizle paylaşabilirsiniz. İlişki durumunuz, paylaşılan resimler, eklenen takipçiler, check- in, ilişkiniz hakkında yorum yazmak ancak birlikte konuşarak hareket edebileceğiniz konulardır. Bazı şeyler size doğru gelmiyorsa ve partneriniz bir şekilde kontrol etmeye çalışıyorsa, bu durum ilişkiniz için sağlıklı bir durum olmadığını göstermektedir. Şifreler kişiseldir. Partnerinize güvenseniz de sosyal hesaplarınızı veya telefonunuzun şifresini paylaşmak iyi bir fikir değil. Partnerinizin sosyal platform şifrelerinizi biliyor olması bazen hiç hesapta olmayan kıskançlıklara neden olabilir. Partnerinizin şifresini vermemesi bir şey sakladığı anlamına gelmez bu sadece kişisel hakkıdır. Bunun için zorluyorsanız, bu dijital taciz olarak isimlendirilir.

Telefon konuşmaları yada mesajlaşma sınırlarınızı oluşturun.

Bazen partnerlerden biri telefonda konuşmaktan yada mesajlaşmaktan hoşlanmayabilir. Bu ancak karşılıklı konuşarak belirlenebilecek bir konudur. Mesajlaşmaktan hoşlanmayan partnerinizi bunun için zorluyorsanız, hem beklediğiniz cevabı alamamanızla hem de ilişkide yaşayabileceğiniz sorunlarla sonuçlanır.

Sınırlar cinsel ilişkide de geçerlidir.

Partnerinizin seks istiyor olması yada seks limitlerinin olması sizin de istiyor olacağınız anlamına gelmez. Seksteki limitler kişiseldir. Partnerinizin istediğini siz istemiyorsanız, bu onu sevmediğiniz anlamına gelmez. Seks limitleriniz de tıpkı diğer konular gibi konuşulabilirdir. Çift de olsanız bedeniniz ve tercihleriniz sadece size aittir.

İlişkide kendinize ve sosyal çevrenize zaman ayırın.

Hep yan yana olan insanlar bir süre sonra konuşacak bir şey bulamaz. Hem sosyal ilişkilerinizin sağlıklı kalması hem de ilişkide birey olduğunuzu hissedebilmek için bazen partnerinizden farklı kişilere de zaman ayırmalısınız.